mmpi kişilik testi nedir ve değerlendirmesi nasıl yapılır

MMPİ kişilik testi envanteri nedir ve nasıl değerlendirilir.

mmpi kişilik testi kişilik değerlendirmesi alanında kullanılan en yaygın ve güvenilir test olarak kabul edilmektedir. MMPİ kişilik testi; bir adet soru kitapçığı, cevap anahtarı ve test grafiğinden oluşmaktadır.

 

Test uygulaması ise 566 tane tutum ve durum bildirme ifadesinden oluşan kişilik envanteri sorularının uygulama yapılacak kişi tarafından okunup cevap anahtarının doldurulması ile başlar. Testin uygulaması, puanlaması ve değerlendirmesi toplam 2 saat kadar sürmektedir. Uygulama yapılan kişinin test sorularına verdiği cevapları puanlanır ve uzman klinik psikologlar tarafından sonuç değerlendirmesi yapıldıktan sonra yorumlanır.

 

 

 

 

MMPİ kişilik testi hakkında sıkça sorulan sorular

 

Soru: MMPİ test uygulamasını kendim yapabilir miyim?

Cevap: MMPİ kişilik envanteri profesyonel bir uygulama gerektirir. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz ve sonuçlarını yorumlayabileceğiniz bir test değildir. Test sonucunda elde edilen puanların ve grafiğin bir klinik psikolog tarafından yorumlanması gerekir.

 

Soru: MMPİ kişilik testini kimler uygulayabilir?

Sağlık Bakanlığı yöntemeliklerine göre MMPİ testi ve diğer testler bu alanda eğitim almış Klinik psikologlar veya Klinik psikologların sorumluluğunda bu konuda eğiitm almış diğer psikologlar tarafından uygulanabilmektedir.

 

Soru: MMPİ kişilik testi envantarine nasıl ulaşabilirim?

MMPİ test soruları ve cevap anahtarına ulaşım herkese açıktır ancak bu materyallere ulaşmanız test uygulamasına katılmanızı ve sonuç elde etmenizi sağlamaz. Uygulama için bir psikologdan randevu almalısınız.

 

Soru: MMPİ kişilik testi internet üzerinden de uygulanabilmekte midir?

Evet test uygulaması e-posta yolu ile gönderilebilmekte ve sonuçlar değerlendiirldikten sonra yorumlanarak size dönüş yapılabilmektedir.

 

MMPİ kişilik testi ücretleri ne kadar?

Cevap: MMPİ kişilik testi ücretleri kliniklerde 150TL ile 250TL arasında uygulanmaktadır. Online test uygulamaları ise ortalama %50 daha ucuzdur.

 

Soru: MMPİ kişilik testi ve uygulaması hakkında daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri  uygulaması, değerlendirmesi, cevap anahtarı ve soruları hakkında daha fazla bilgiye mmpi kişilik testi ve uygulama sayfasından ulaşabilirsiniz.

 


Yayın tarihi: 18/05/2016